Képzeljük el a képet, amint egy ember hidegrázás közepette, a sarokban összekuporodva, sűrű verejtékezéstől kísérten a saját térdeit harapdálja. Igen! Elvonási tünetek. Ő egy NFL imádó szurkoló az év februártól-augusztusig terjedő időszakában. Azonban a képen látható Roger Goodell, az NFL főbiztosa megértve ezen emberek panaszait azon munkálkodik, hogy a rendkívül rövid szezont kitolja. Természtesen Goodellt más motiváció hajtja, mint a szurkolót. Míg a szurkoló több meccset akar, addig őt a még több profit érdekli.
Képzeljük el a képet, amint egy ember hidegrázás közepette, a sarokban összekuporodva, sűrű verejtékezéstől kísérten a saját térdeit harapdálja. Igen! Elvonási tünetek. Ő egy NFL imádó szurkoló az év februártól-augusztusig terjedő időszakában. Azonban a képen látható Roger Goodell, az NFL főbiztosa megértve ezen emberek panaszait azon munkálkodik, hogy a rendkívül rövid szezont kitolja. Természtesen Goodellt más motiváció hajtja, mint a szurkolót. Míg a szurkoló több meccset akar, addig őt a még több profit érdekli.
Jelen pillanatban vitathatatlan, hogy az NFL a világ egyik legsikeresebb vállalkozása. Akkor viszont miért ilyen rövid a szezon? Természetesen a játékosok és érdekvédelmi szervezeteik miatt, akik erősen tiltakoznak az ellen, hogy a most érvényben lévő fordulószámot megtoldják. Annyiban mindenféleképp meg lehet őket érteni, hogy ezt a sportágat semmiképen sem szokták az orvosok olyan sportolóknak ajánlani, akik hosszantartó, boldog nyugdíjas éveket kívánnak maguknak.
Én amióta csak figyelemmel kísérem ezt a ligát, egy csapat szezonja 16 alapszakasz fordulóból állt. Aztán konferenciánként 6-6 csapat részvételével megkezdődik a rájátszás a Lombardiért, minden sportok egyik legpatinásabb trófeájáért. Ez további 3 vagy 4 mérkőzést jelent annak a csapatnak, aki a Super Bowl-ig eljut, annak függvényében, hogy az első rájátszásbeli wild card körben érintett-e vagy sem. Hogy ez a 19-20 forduló mennyire sok vagy mennyire kevés? Megoszlanak a vélemények.
2002 óta zajlik a bajnokság abban a 8-as csoportrendszerben - főcsoportonként 4-4- amiben mi most is figyelemmel kísérhetjük azt. Az alapszakaszt követően minden csoportelső automatikusan részese a rájátszásnak. Konferenciánként a maradék 2-2 helyhez a jobb mutatóval rendelkező csapatok férhetnek hozzá.
Sokak szerint azonban ez a lebonyolítási rendszer három problémát vet fel:
1. Túl rövid a szezon. Annak kitolásával nemcsak a szórakozni vágyó közönség igényei elégíthetők ki, hanem a mérhetetlen nagyságrendű televíziós közvetítői jogdíjak, újabb haszonnal kecsegtetnek.
Ebben próbál lépni Goodell. Először azon elképzeléseit próbálta keresztül vinni, miszerint az alapszakaszt tolják ki pár fordulóval. A játékosok természtesen azonnal tiltakoztak, hiszen a 16 mérkőzés alatt így is a fél csapat a kórházban végzi. Aztán jött azon gondolat, hogy az alapszakasz kitolását a 4 fordulós előszezon kárára tegyék meg, a tervezet szerint 2 fordulót az alapszakaszhoz csapva. Igen ám, csakhát! Amíg az előszezon négy fordulójában nem a csapat elitje szokott szerepelni, addig az alapszakasz fordulóiban már természetesen igen. Tehát a játékosoknak ez két plusz fordulót jelentene, amitől ismételten úgy érezték, tiltakozniuk kell. Lehet a játékosokat megérteni vagy sem, eddig ez az elképzelés miattuk nem tud megvalósulni.
2. A csoportgyőztesek automatikus kiemelése.
Hogy miért? 2010-ben fordult az elő először, hogy az NFC nyugat győztes Seattle Seahawks csapata 7-9 es negatív mérleggel lett csoportelső. Mint csoportelső és kiemelt otthon fogadhatta a 11-5 ös mérleggel saját csoportjában csak második helyen végző és ezáltal nem kiemelt New Orleans Saints gárdáját. Annak rendje s módja szerint a Seattle otthon 41-36-ra győzött. Ezt sokan akkor és talán azóta is igazságtalannak tartották. Vagy! 2008-ban fordult elő, hogy a New England Patriots 11 győzelemmel nem jutott rájátszásba, mialatt a saját csoportjában első San Diego Chargers 8-8 as mérleggel ott volt. Csakúgy mint a 9-7-es mérleggel végző Arizona Cardinals. Bár az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy Arizona ebben az évben egészen a Super Bowlig verekedte magát. A rendszer megváltoztatására már 2007-ben volt próbálkozás. Sikertelenül.
3. A 12 csapatos rájátszási rendszer elavult, hiszen azt még akkor dolgozták ki, amikor az NFL-ben 28 csapat vett részt konferenciánként 3-3 csoportban.
Minden jel szerint ebben kínálkozik a közeljövőben előrelépés aszerint, hogy talán két év múlva a rájátszásba már 7-7 csapat juthat be konferenciánként. Ez így fordulószám növekedést ugyan nem eredményez, azonban plusz kettő rájátszás mérkőzéshez juttatná a meccsekre éhes közönséget. Ebben úgy néz ki mutatkozik is egyezésre irányuló hajlam a tulajdonosok, a játékosok és természetesen Goodell között. Természetesen egyesek azt állítják, hogy a rájátszásba bejutó csapatok bővítése annak színvonalára negatív hatással lesz. Baromság! Mindenki láthatja hétről-hétre, hogy az NFL-ben nincs tuti meccs. Itt minden összecsapás szinte szó szerint vérre megy. A rájátszás mérkőzések pláne, vívja azt bármelyik csapat.
Hogyan érinti ez csapatunkat?
Az utolsó pontot újra átfutva jusson mindenkinek eszébe a 2010-es szezon, ahol a Bucs 10-6-os mutatóval éppen csak lemaradt a rájátszásról. Csapatunk utoljára a 2007-es szezonban volt a rájátszás résztvevője, mint NFC South csoportelső. Ott is mindjárt a későbbi Super Bowl győztes New York Giants azonnal útunkat állta. Azóta semmi. Csoda, hogy minden Bucs szurkoló vágyik már arra, hogy kedvenc csapatát a legjobbak között lássa? És talán a rájátszás kibővítése számunkra is nagyobb esélyt ad ennek az élménynek az átélésére. Hajrá tehát! Én örülnék a bővítésnek.